Menu
Dnes otevřeno 8:00 - 16:00 Projekce na kouli pouze pro objednané skupiny

Výstava o Baťově cestě kolem světa

Návštěvníci třebíčského Ekotechnického centra Alternátor mohou nově zhlédnout výstavu „S Baťou kolem světa“ věnující se obchodní cestě kolem světa, kterou podnikl Jan Antonín Baťa se svými spolupracovníky v roce 1937. Na tu dobu se jednalo o zcela ojedinělý počin, protože ji z větší části absolvovali letecky, což bylo tehdy v obchodním světě výjimečné. Baťa však podporoval leteckou dopravu, letouny i vyráběl, a touto anabází chtěl nejen navázat obchodní kontakty, ale také světu ukázat, že letecká doprava má budoucnost.

 

Výstava se koná u příležitosti výročí zakoupení amerického letounu Lockheed L-10 Electra pro Baťovy závody. Toto na svou dobu velice moderní letadlo Baťa pořídil před 85 lety, v roce 1936, z letiště v Baťově (dnes Otrokovice) na svou dalekou pouť odstartovalo 6. ledna 1937. Na tomtéž místě přistálo 1. května téhož roku – jen s tím rozdílem, že se sice jednalo o stejný typ letounu, ale o jiný kus. Proč? I to se návštěvníci dozvědí na výstavě. Ta v současné době sestává z velkých obrazových panelů, od 23. června bude doplněna i o artefakty pocházející z pozůstalosti Baťova šéfmechanika Josefa Engliše, které na výstavu zapůjčí jeho vnuk Petr Engliš.

Nechybí ani současnost Baťovy Electry, která byla před několika lety zrenovována a dopravena z USA na letiště v Točné u Prahy. Electra nyní nejen opět létá, ale dokonce se zapojila i do boje proti koronaviru.

 

Výstava bude přístupná zřejmě do začátku příštího roku. Vstupné na ni je zahrnuto ve vstupném do Alternátoru.

 

S Baťou kolem světa

S Baťou kolem světa

 

S Baťou kolem světa

S Baťou kolem světa

Tip pro vás!

Přijďte se podívat na naši expozici Cesta elektřiny, kterou jsme pro vás připravili spolu s firmou EG.D.