Menu
Dnes otevřeno 10:00 až 17:00 Projekce na kouli - v 11:00 a 15:00

Energie a náš svět

Koho to tu nadchne?

Každého kdo potřebuje ke svému životu elektřinu a teplo. Je vůbec možné dnes bez těchto věcí žít? A jak to všechno vlastně funguje? Co rozehřívá radiátor a odkud se to teplo vzalo? A jak se do zásuvky, která nabíjí tablet dostala elektřina? Spousta otázek, které potřebují jednoduché odpovědi. Přijďte k nám, naše expozice Vám vše zodpoví!

Na co se můžeš těšit?

Rozhodně byste si neměli nechat ujít náš energo dům. Co všechno doma potřebuje elektřinu a teplo a jak se tam vlastně dostávají? Kolik peněz zaplatíte za provoz nejrůznějších spotřebičů? Ve spolupráci s firmou EG.D navíc zjistíte, jak se vede elektřina z elektrárny až do zásuvky.

V této části expozice se také seznámíte se společností ČEPS, která provozuje elektroergetickou soustavu v ČR. Zjistíte, jak se zajišťuje přenos elektřiny a jak se udržuje rovnováha mezi výrobou a spotřebou elektřiny. 

Obnovitelné i neobnovitelné – takové jsou zdroje energie. Jaké zásoby u jednotlivých druhů ještě existují a jaké výhody a nevýhody přinášejí z pohledu ekonomiky a ekologie? A jak jednoduše předat tak zásadní informaci jako je proces fotosyntézy? 

Součástí této expozice je i část „Cesta elektřiny aneb Od zdroje až po zásuvku“ připravená ve spolupráci se společností EG.D.

Související programy pro školy