Dnes otevřeno 8:30 - 16:30
projekce na kouli v 14:30

Výstava v Alternátoru ukazuje Příběhy bláznovství

14.8.

Nejrůznější duševní onemocnění, ale hlavně příběhy těch, kteří se s psychickými nemocemi potýkají. To je hlavní téma nejnovější výstavy, kterou lze od 14. srpna zhlédnout v Ekotechnickém centru Alternátor Třebíč.

Příběhy bláznovství, jak zní její název, jsou rozčleněny do devíti částí podle diagnóz – ADHD, deprese, panická porucha, paranoidní schizofrenie, Aspergerův syndrom, bipolární afektivní porucha, Alzheimerova choroba, OCD a mentální anorexie. Všechny tyto psychické poruchy jsou popsány v krátkých textech, které doplňují obrázky grafičky Karolíny Kryštofové.

Výstavu připravily studentky medicíny Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, které spojily síly s různými organizacemi zabývajícími se destigmatizačními aktivitami. Příběhy pomáhali získat například i studenti psychologie z Projektu SPOLU nebo organizátoři projektu Psychobraní. Panel o pomoci spoluvytvářely studentky s neziskovou organizací Nevypusť Duši, z. s.

„Jsme moc rády, že se nám výstavu podařilo po roce dokončit. Velmi nám pomohla i finanční podpora z Grantu TGM od Spolku absolventů a přátel MU,“ říká jedna z organizátorek výstavy Tereza Ondráčková. „Naším cílem není jen informovat veřejnost o jednotlivých nemocech, ale především umožnit lidem blíže poznat, jaký je život člověka trpícího duševním onemocněním, jaké problémy řeší, jak to prožívá a co mu pomáhá. Základním prvkem jsou právě příběhy konkrétních lidí.“

Autorkou textů je Zuzana Špačková, která mimo jiné uvedla, že mnoho lidí s duševními nemocemi se stydí vyhledat pomoc.

„Nejen jako studentky medicíny se setkáváme s lidmi, kteří se potýkají s různými psychickými problémy, ale stále trpí ostychem vyhledat odbornou pomoc. Z toho důvodu jsme věnovaly jeden panel právě informacím, jak se v podobné situaci zachovat. Chceme lidem ukázat, že duševní onemocnění je prostě nemoc jako jakákoliv jiná a je třeba o tom mluvit,“ vysvětluje Zuzana Špačková.

Ekotechnické centrum Alternátor Třebíč děkuje všem organizátorkám za přípravu této výstavy.

 

Výstavu ve foyer Alternátoru lze navštívit zdarma až do 26. září.

 

V Třebíči 14. srpna 2017

 

Tereza Špačková a Pavla Miřátská, jedny z organizátorek výstavy Příběhy bláznovství, v Alternátoru.

Tereza Ondráčková a Pavla Miřátská, jedny z organizátorek výstavy Příběhy bláznovství, v Alternátoru.